ជាវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោងសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ លំដាប់4F ដំណាក់កាលទីមួយ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ សម្រេចបានប្រមាណ ៦៦.១% និងបានចំណាយទឹកប្រាក់សរុបសម្រាប់ការសាងសង់ចំនួន ៩៦១ លានដុល្លារអាមេរិក នៃគម្រោងទឹកប្រាក់វិនិយោគសរុបចំនួន ១៥០០ លានដុល្លារអាមេរិក។ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ លំដាប់4F ដំណាក់កាលទីមួយ គ្រោងនឹងបើកដំណើរការ នៅឆមាសទីមួយ ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុខនេះ។
ក្នុងឱកាសដ៏ថ្លៃថ្លានោះ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបង្ហាញអារម្មណ៍រីករាយ និង រំភើបរហូតដល់ព្រឺរោម ពេលបានមកឃើញផ្ទាល់នូវព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ។ សម្តេចបានថ្លែងថា ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ ជាសមិទ្ធផលប្រកបដោយមោទនភាពសម្រាប់ខ្មែរ។ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងកោតសរសើរចំពោះកិច្ចប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌា អ៊ែរផត អ៊ិនវេសមិន ខូអិលធីឌី ក្នុងការសាងសង់ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោ ទោះពេលកូវីដ១៩ រាតត្បាត ក៏មិនបានបន្ទច់បង្អាក់សកម្មភាពសាងសង់នោះឡើយ។
សម្តេចធិបតី បានថ្លែងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះ រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ រដ្ឋបាលខេត្តកណ្ដាល រដ្ឋបាលខេត្តតាកែវ និងក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដែលបានខិតខំសហការគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធក្នុងការសម្របសម្រួលឱ្យគម្រោងអភិវឌ្ឍសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ លំដាប់ថ្នាក់ 4F នេះ ដំណើរការទៅតាមផែនការគ្រោងទុក។ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងថា នៅការដ្ឋានសាងសង់នេះ ប្រើកម្លាំងពលកម្មប្រមាណ ៨ពាន់នាក់ និងចាត់ទុកអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ នឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប បង្កើនការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ និងជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដែលភាពរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជានាពេលនេះ គឺបានមកពីផលលាភនៃសន្តិភាព ហើយយើងត្រូវរួមគ្នាថែរក្សា ដើម្បីជំរុញការកសាង និងអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសទៅមុខទៀត៕

Kandal Province, March 12, 2024 – Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, presided over a meeting and conducted an inspection of the ongoing construction of the Techo International Airport, a 4F-class facility now under development.
As of February 21, 2024, the first phase of the airport project has achieved 66.1 percent completion, with a total of USD 961 million invested out of the planned USD 1.5 billion. The first phase of Techo International Airport is scheduled to commence operations in the first half of 2025.
Expressing deep pride and excitement during the visit, Prime Minister Hun Manet described Techo International Airport as a landmark achievement for the Cambodian people. He praised the dedication of Cambodia Airport Investment Co., Ltd. (CAIC) in driving construction forward despite the challenges posed by the COVID-19 pandemic.
The Prime Minister also highly commended the State Secretariat of Civil Aviation, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, the administrations of Kandal and Takeo provinces, as well as all relevant ministries and institutions for their close coordination in ensuring the project progresses according to plan.
He highlighted that more than 8,000 workers are currently engaged at the construction site, underscoring that Techo International Airport will bring significant benefits to all Cambodians—creating jobs, boosting economic growth, and strengthening the nation’s connectivity with the world.
Prime Minister Hun Manet concluded by reaffirming that Cambodia’s progress is a result of lasting peace, stressing the importance of safeguarding it as the foundation for the country’s continued development and prosperity.